5 wskazówek jak efektywnie używać promocji cenowej w e-commerce

Zniżka. Sprzedawcy sięgają po nią, aby zwiększyć sprzedaż w konkurencyjnym środowisku biznesowym. Rabaty są szeroko stosowaną strategią promocji produktów. Okresy wyprzedaży zdarzają się niemal codziennie. Promocje i rabaty to jednak złożony proces, który nie zawsze przynosi wzrost sprzedaży. ChannelEngine dzieli się radami, które pomogą Ci zrozumieć wartość stosowania promocji w e-commerce. Dowiesz się także jak stworzyć skuteczną strategię promocji cenowych. 

Sformułuj własną strategię rabatową

Określenie strategii dyskontowej jest pierwszym krokiem do skutecznej oferty zniżek. Nie powinieneś planować takich decyzji losowo. Kluczowe jest  określenie strategicznych dni wyprzedaży. Upewnij się, że nie oferujesz rabatów zbyt często i że nie są przewidywalne dla klientów. Weźmy na przykład sklepy odzieżowe. Często prowadzą wyprzedaże pod koniec każdego sezonu. Jest to zjawisko dobrze już znane klientom. Oznacza to, że wielu będzie czekać z zakupem produktów do czasu wyprzedaży.

Kontroluj swoje marże

Koniecznie zwróć uwagę na marże. Duże rabaty mogą negatywnie wpłynąć na zyski firmy.  Owszem, sprzedaż wzrośnie, ale zysk ostatecznie spadnie. Ponadto, zbyt wiele wyprzedaży może spowodować ujemny wynik finansowy. Jeśli rabaty mają negatywny wpływ na Twoją marżę, zaplanuj inne sposoby promocji. 

Pomyśl nad pozycjonowaniem swojej marki

Zanim zaczniesz realizować strategię rabatową, zastanów się nad wpływem tych działań na Twoją reputację. W przypadku marek luksusowych rabaty mogą niekorzystnie wpływać na ich wizerunek. A przecież nie takiego efektu oczekujesz, prawda? W przypadku innego rodzaju produktów, odpowiednie zastosowane rabaty wzmocnią markę i powiększą bazę użytkowników. Dla firm, które nie są markami luksusowymi, rabaty nie wpływają negatywnie na ich wizerunek.

Dostosuj swoje rabaty dla klientów

Rozróżniaj oferty rabatowe na podstawie baz klientów. Gdy klient zamówił produkt kilka tygodni przed wyprzedażą, nie powinien otrzymać wiadomości o promocji. Może poczuć się oszukany i będzie mniej skłonny zaufać marce w przyszłości. Zachowaj ostrożność, gdy oferowane są klientom rabaty, zwłaszcza w przypadku niestandardowych działań marketingowych.

Lojalność to podstawa

Dobrą decyzją jest podarowanie klientom specjalnych rabatów lojalnościowych. Obdarowani nimi klienci będą źródłem znacznego przychodu dla firmy. Rabat lojalnościowy to forma podziękowania za lojalność. Gdy zbliżają się urodziny klienta, wyślij specjalny rabat urodzinowy. Z punktu widzenia klienta wartość marki wzrośnie, a solenizanci poczują się docenieni.

Wyprzedaże i promocje na marketplace

Czas na podsumowanie. Zacznij od opracowania strategii rabatowej i świadomie z nich korzystaj.  Upewnij się, że klienci nie mogą przewidzieć  terminów wyprzedaży. Zwróć uwagę na marże, ponieważ wyprzedaż nie zawsze oznacza wysoki zysk. Korzystaj z promocji tylko wtedy, gdy jest to spójne z pozycjonowaniem marki. Utrzymuj bliskie relacje z każdym klientem. Przeanalizuj, na jakim etapie procesu zakupu znajdują się klienci i zaoferuj im spersonalizowane promocje. Klient, który kupił produkt w cenie podstawowej, nie będzie zadowolony z rabatu po zakupach. Wreszcie, daj  klientom specjalne rabaty. Poczują się docenieni, co przełoży się na lojalności wobec marki. Rabaty muszą postrzegane jako korzystne dla wszystkich, nie tylko dla klientów!

Dzięki oprogramowaniu ChannelEngine zastosujesz rabaty cenowe zgodnie ze swoimi zasadami. Reguły cenowe umożliwiają łatwą konfigurację różnych cen. Dzięki temu masz możliwość zastosowania rabatów w całym marketplace lub na określony produkt lub markę. Możesz także ustawić stałe wartości lub rabaty procentowe. Stosując moduł przeceny możesz pozostać konkurencyjny, nigdy nie spaść poniżej swojej ceny minimalnej i wygrać Buy Box z najwyższą możliwą ceną. Dostosuj ceny, wzmocnij swoje marże i bądź gotowy do konkurencji w dżungli e-commerce z pomocą naszego doświadczonego zespołu.

Udostępnij :

Chcę uzyskać darmową analizę przedsprzedażową

airplane 2

Chcesz efektywnie sprzedawać
na marketplace’ach?

Chcesz efektywnie sprzedawać
na marketplace’ach?

Uzyskaj darmową analizę przedsprzedażową, obejmującą:

kategorie

treści ofert produktowych

ceny i taktyki promocyjne

Określimy potencjał sprzedaży

Dopasujemy procesy
wewnętrzne

Doradzimy budżety marketingowe