Czy musisz sprzedawać na wielu platformach? A może wystarczy tylko jeden kanał sprzedaży? Według badania globalnej sprzedaży online z 2019 roku, prawie połowa wszystkich sprzedaży odbywa się na platformach e-commerce, takich jak Amazon, eBay i Alibaba, podczas gdy tylko 18% sprzedaży odbywa się za pośrednictwem własnej strony internetowej lub aplikacji marki. Niewiele lepiej radzą sobie detaliści internetowi, którzy łącznie realizują tylko 26% całej sprzedaży online.

Źródło: statistica.com
Udział platform internetowych w rynku wciąż rośnie:
- W USA udział platform internetowych w rynku jest jeszcze większy niż średnia globalna – osiągając około 60% całkowitej sprzedaży online, a z samym Amazonem stanowiącym 47% całej sprzedaży online w 2019 roku.
- 80% sprzedawców Amazon sprzedaje na wielu platformach, z których największą jest eBay, z którego korzysta również 52% sprzedawców.
- Ze wszystkich sprzedaży dokonywanych za pośrednictwem Amazon, Jeff Bezos ujawnił, że (w 2017 roku) ponad połowa sprzedaży została wygenerowana przez sprzedawców zewnętrznych (marketplace).
- Chociaż Amazon jest największym graczem, rynek pozostaje dynamiczny, a nowi gracze, tacy jak Walmart i Wish, zdobywają większe części całkowitego udziału w USA.
- W UE Amazon widział, jak jego udział w rynku został zakwestionowany przez wielu rywali na rynku, takich jak Fruugo, Otto, Cdiscount, bol.com i Zalando. Jak widać: Opłaca się sprzedawać za pośrednictwem jak największej liczby kanałów, aby „pokryć swoje bazy” i znaleźć odpowiedni kanał sprzedaży dla swoich produktów.
Rola sprzedaży w marketplace’ach jest wyraźnie bardziej widoczna w dzisiejszym krajobrazie e-commerce, ale to wciąż pozostawia pytanie: Jeśli Amazon jest największym rynkiem, po co sprzedawać na jakimkolwiek innym rynku niż Amazon? Czy sprzedaż za pośrednictwem wielu kanałów ma sens?
Odpowiedź brzmi: tak, z następujących powodów: Po pierwsze, z powyższych punktów widzimy, że segment „sprzedaży przez marketplace” jest dynamiczny i choć Amazon może być liderem rynku w tej chwili, niekoniecznie będzie tak zawsze, a nawet w przyszłym roku.
Po drugie, Twoja marka i Twoje produkty mogą sprzedawać się lepiej lub bardziej zyskownie na innych rynkach, które kultywują własną bazę klientów. Na rynku europejskim istnieje wiele „domorosłych” rynków z lojalną bazą unikalnych klientów, a wielu z nich może w ogóle nie być dostępnych poprzez Amazon. Jedynym sposobem, aby dowiedzieć się, który z tych rynków będzie działał dla Twojej marki, jest rzeczywiste przetestowanie go i zebranie danych.
Po trzecie, jak wspomniano powyżej, 80% sprzedawców na rynku Amazon sprzedaje również za pośrednictwem innych rynków. Chociaż podążanie za tłumem nie zawsze jest najlepszą strategią, sugeruje to konsensus co do wartości sprzedaży wielokanałowej.
Istnieją również znaczne różnice pomiędzy rodzajami produktów, podczas gdy Amazon może być największym graczem w całym handlu elektronicznym (po uśrednieniu), w przypadku niektórych produktów pozostaje w tyle za innymi. W przypadku sprzedaży odzieży i obuwia online w Europie, Amazon zajmuje 2. miejsce w Niemczech (za Otto), 3. miejsce we Francji i 7. miejsce w Wielkiej Brytanii.
Zarzucając sieć tak szeroko, jak to tylko możliwe (i sprzedając przez maksymalną liczbę możliwych kanałów), możesz zbadać każdą możliwość, aby zmaksymalizować swoje przychody ze sprzedaży i marże. Podczas, gdy koszt utraconej szansy na potencjalnej sprzedaży jest ogromny, rzeczywisty koszt i ryzyko wypróbowania go są bardzo małe. Nawet jeśli okaże się, że dany rynek nie jest odpowiedni dla Twojej marki, będziesz w stanie zebrać cenne dane na temat preferencji i zachowań klientów do wykorzystania w przyszłych strategiach marketingowych i sprzedażowych.