Dlaczego detaliści zaczynają sprzedawać na marketplace’ach?

Zamawianie produktów w wielu sklepach internetowych wychodzi z mody. Dlaczego? Przyczyną są szybko rozwijające się na całym świecie marketplace’y. Kupowanie produktów wielu marek w jednym miejscu jest wygodne i oszczędza czas. Czy to nie idealne rozwiązanie dla klienta? Rynek marketplace’ów ma wzrosnąć dwukrotnie  w latach 2019-2022. Według szacunków już 12 proc. detalistów uruchomiło własny marketplace, a kolejne 32 proc.  planuje go uruchomić. Co decyduje o tym, że również wielu sprzedawców detalicznych stanie się w przyszłości platformami handlowymi?

Poszerzanie asortymentu

Marketplace’y sprzedają więcej niż tylko produkty marki własnej. Produkty innych marek uzupełniają ich portfolio, znacznie powiększając asortyment. Szersza gama produktów zwiększa sprzedaż i zysk. To jeden z powodów, dla których marketplace’y generują znaczne przychody. Sprzedaż produktów firm trzecich stanowi aż 40 proc. rocznych obrotów na rynku Amazon. Dwie trzecie marketplace’ów generuje ponad 50 milionów dolarów przychodu rocznie, a jedna trzecia nawet 100 milionów dolarów. Atrakcyjne dla detalistów kwoty pokazują, dlaczego ważne jest, aby sami zaczęli sprzedaż na marketplace’ach.

Poprawa opinii klienta

Marketplace, oferując dostęp do wielu marek i kategorii produktów marketplace, może liczyć na pozytywne opinie klientów. Klienci chcą mieć swobodę wyboru, konkurencyjne ceny i doskonałe wrażenia zakupowe. Poza tym przeszukują tylko jeden kanał, zamiast przełączać się między wieloma witrynami. Oprócz wygody klient może liczyć na doskonałą obsługę, co przekłada się na satysfakcję klienta. Sprawdzony marketplace to gwarancja dobrej relacji z klientem. A im lepsze opinie klientów, tym bardziej rośnie szansa na przyszłe zakupy. 

Zmniejszenie ryzyka zapasów magazynowych

W przypadku sprzedaży produktów marek zewnętrznych zmniejsza się ryzyko związane z zapasami, które mają zwykli sprzedawcy. Zazwyczaj detaliści muszą kupować swoje produkty, przechowywać je w magazynie i wysyłać do klientów. Decyzja o wielkości zakupów zależy od przeprowadzonych analiz i prognoz. Sprzedając produkty marek zewnętrznych, marketplace’y nie muszą przechowywać ani śledzić tych zapasów. Dlaczego? Ponieważ robią to sami sprzedający. Wielu sprzedawców oferuje ten sam produkt, więc klient zawsze znajdzie go w ofercie. Dodatkowo marketplace’y zarabiają na prowizjach od sprzedanych u siebie produktów innych marek. Zatem, im większa sprzedaż, tym większy zysk dla marketplace’u.

Czy jest jakiś minus?

Wraz ze wzrostem podaży rynków, do gry wkracza coraz większa konkurencja. Dla działającego marketplace’u istnieją cztery wyzwania: zróżnicowanie konkurencyjne, utrzymanie klienta, zdobywanie klientów i skuteczna promocja. Uruchomienie nowego marketplace’u wymaga dużej wiedzy, motywacji i czasu. Niesie również ze sobą nieodłączne ryzyko. Na przykład, jak przekonać marki, do sprzedaży produktów na nowym i nieznanym rynku? Nowa platforma sprzedażowa nie zawsze gwarantuje sukces lub zyski. Detaliści muszą podejmować właściwe decyzje.

Konkurencja jest dobra dla klienta

Podsumowując, uruchomienie nowego marketplace’u jest atrakcyjne dla detalistów. Jakie są zalety? Początkowo, jako marketplace, sprzedawca może zaoferować większy i bardziej angażujący asortyment produktów z produktami innych firm. Produkty te często generują około 40 proc. rocznego obrotu. Po drugie, opinie klientów poprawią się dzięki sprzedaży szerszej gamy produktów różnych marek pod jednym adresem. Tak, klienci chcą mieć duży wybór i konkurencyjne ceny!

Dodatkowo zmniejsza się ryzyko związane z zapasami. To partnerzy są odpowiedzialni za dostawy i przechowanie towaru. Trudnością jest rozpoczęcie sprzedaży na marketplace’ach, bo wiąże się z dużym ryzykiem. Wymaga dużej wiedzy, motywacji i czasu. Jeśli nie masz pewności, czy założyć marketplace, skorzystaj z oferty ChannelEngine. ChannelEngine pomaga klientom w sprzedaży ich produktów na istniejących globalnych rynkach. Czyż to nie brzmi jak kolejna opłacalna opcja dla detalistów?

Udostępnij :