Dlaczego i jak tworzyć content produktowy?

Dlaczego warto jest inwestować w content produktowy przeznaczony specjalnie na marketplace’y? Czy wiedziałeś, że globalne obroty handlu internetowego wyniosły 2 237 481 000 USD w 2020 roku? Przewiduje się, że roczny wzrost wyniesie 7,6%, co oznacza, że do 2024 roku rynek ten osiągnie 3 003 971 000 USD.

Na nieco bardziej „lokalnym” poziomie, rynek rozwiniętych krajów europejskich osiągnął fazę dojrzałości, poziom konkurencyjności wśród graczy rynku e-handlu jest niezwykle wysoki, co pociąga za sobą duże koszty działalności. Według przewidywań możemy oczekiwać wzrostu z 387,3 (2020) do 502,9 miliardów USD w 2024 roku. Oznacza to, że e-commerce jest jednym z najbardziej dynamicznych i najszybciej rozwijających się sektorów rynku.

Marketplace’y przeżywają prawdziwy boom i już obecnie odpowiedzialne są za aż 58% sprzedaży online, a wkrótce osiągną 75%.

Co to oznacza? Oznacza to, że osiągnęliśmy „ekonomię platform”, w której kanały internetowe optymalizują modele produktowe i modyfikują stosunek oferty do popytu. Zmieniają dynamikę rynku, zmuszając sprzedających do zmiany swojej misji, propozycji wartości i doświadczeń konsumenckich (CX). Sprzedaż na platformach to jednocześnie ogromna szansa i złożone wyzwanie. Należy postawić sobie pytanie jak powinno się tworzyć odpowiedni i atrakcyjny content na platformy, aby zachować konkurencyjność i poradzić sobie z ogromnym napięciem? Poniżej opiszemy tytuły dostosowane do wyszukiwań, wysokiej jakości opisy produktów, optymalne zdjęcia produktów, a na koniec udzielimy dodatkowej porady dotyczącej narzędzi wyszukiwania dla konsumentów.

Jak optymalizować content produktowy na platformach sprzedażowych – poradnik w trzech krokach

Ostatnie badania pokazują, że precyzyjne i atrakcyjne informacje o ofercie produktowej mają ogromy wpływ na zapewnienie konkurencyjnego doświadczenia zakupowego na platformach sprzedażowych. Pomagają one kupującym podejmować świadome decyzje i zwiększają prawdopodobieństwo dokonania przez nich zakupu. Porozmawiajmy o trzech podstawowych podejściach do procesu optymalizacji tworzenia contentu.

Krok 1. Stwórz tytuł oferty dostosowany do wyszukiwań

Podstawową kwestią dla tych, którzy postanowią zająć się sprzedażą przez internetowe platformach sprzedażowe jest to jak zostać znalezionym wśród ogromnej liczby towarów i produktów. Dlatego też nadanie swoim produktom mocnych tytułów dostoswanych do wyszukiwań gra ogromną rolę na etapie przygotowania produktu do sprzedaży. Ale jaki tytuł można uznać za dobry i jak zwiększyć swoją widoczność w serwisach zakupowych? W tym przypadku należy upewnić się, że:

  • Dostosuj tytuł do wyników wyszukiwania potencjalnych nabywców (pomyśl o kolejności cech, np. marka – nazwa produktu – typ – rozmiar, itp.).
  • Zastanów się nad długością tytułu uwzględniając wymagania danej platformy dotyczące tej kwestii i danych jakie można tam umieścić
  • umieść najbardziej istotne i podstawowe informacje na początku tytułu

Dobry tytuł wzbudza ciekawość przeglądających i zachęca ich do kliknięcia. Możesz przygotować mocne tytuły dostosowane do wyszukiwań w łatwy i efektywny sposób korzystając z inteligentnych zasad opcji zamiany tagów. Poza zamianą wartości pola tytułu, możesz także zastosować zaawansowane opcje zamiany treści tagów.

Krok 2. Stwórz wysokiej jakości opis produktu

Naprawdę świetny opis produktu może być prawdziwym wzmacniaczem konwersji. Według badań, ma on pozytywny wpływ na zaangażowanie poznawcze i afektywne w produkt.

Jak sprawić, by Twój opis produktu działał?

  • Upewnij się, że zawiera on wszystkie istotne informacje o produkcie.
  • Odwołaj się do emocji potencjalnego nabywcy. Dlaczego i w jaki sposób Twój produkt sprawia, że życie kupującego staje się lepsze lub łatwiejsze? Co on lub ona może zrobić dzięki różnym funkcjonalnościom?
  • Jeśli to możliwe, opowiedz historię, zaproponuj rozwiązanie i promuj styl życia. Spraw, aby produkt nawiązywał i przemawiał do klienta.
  • Dostosuj opis swojego produktu do specyfikacji rynku. Na przykład, Amazon używa opisów produktów i towarzyszących im słów kluczowych jako czynnika rankingowego. Oznacza to, że Amazon pokaże produkt w wynikach, jeśli słowo kluczowe jest użyte tylko w opisie produktu. Bol.com nie stosuje tej zasady, chyba że słowo kluczowe jest również częścią tytułu i/lub specyfikacji. Opis produktu, który działa dla Amazon, może nie działać dla bol.com lub na odwrót.
  • Użyj opisu produktu, aby zwrócić uwagę na unikalne punkty sprzedaży (USP). W Amazon istnieje możliwość dodania treści (premium) A+. Jest to dodatkowa sekcja, w której możesz opowiedzieć klientom więcej o swoim produkcie za pomocą atrakcyjnych zdjęć, diagramów, tabel i filmów.

Krok 3. Wybierz optymalne zdjęcia produktów

Ludzie podejmują decyzję oczami. Oznacza to, że treści wizualne są również istotnym elementem atrakcyjnych treści na rynku. Ostatnie badania dowiodły, że wpływa ona na zaangażowanie kupujących i ich decyzje zakupowe. Dlatego, mimo że często jest pomijany lub brany za pewnik, obraz produktu może być silnym czynnikiem decydującym.

Jakość produktu musi być wyraźnie wyeksponowana. Do podstawowych cech obrazu związanych z wrodzonym zainteresowaniem należą:

  • wysoka jakość (dobra rozdzielczość, jasność, neutralne tło itp.)
  • alternatywne widoki
  • zdjęcie dla każdego koloru lub odmiany
  • spójność pomiędzy wieloma zdjęciami.

Wykorzystanie treści wizualnych jest również bardzo specyficzne dla danego rynku. Niektóre kanały (jak Alibaba) oferują szeroki wachlarz opcji optymalizacji zdjęć. Na innych platformach, takie podejście skoncentrowane na zdjęciach może być mniej odpowiednie.

Stopień ulepszenia obrazu zależy również od produktu, który chcesz sprzedać. Jeśli mówimy o butach na Zalando lub kurtkach na Otto, wybij się z wysokiej jakości, angażujących obrazów, aby stworzyć atrakcyjne doświadczenie klienta. Jednak nowy egzemplarz bestsellera na Amazon skorzysta bardziej z dobrego streszczenia historii, a nie z alternatywnych widoków książki.

Wskazówka dodatkowa: Poznaj swoich odbiorców

Optymalizacja treści idzie w parze z szeroko zakrojonymi badaniami klientów. W końcu Twoje wysiłki mają na celu zapewnienie pełnego, wciągającego i intuicyjnego doświadczenia zakupowego. Wiele platform online oferuje narzędzia i informacje, które mówią wiele o kupujących. Na przykład, Amazon Content Relevance Analysis (CRA) zapewnia szczegółową analizę wyszukiwania i zachowań zakupowych użytkowników Amazon, zarówno na poziomie produktów, jak i kategorii. Celem jest całkowite zrozumienie klientów i dostarczenie optymalnych informacji o produkcie, aby stymulować pozytywne przejście do zakupu. Narzędzie to przeprowadza intensywne badania słów kluczowych i inicjuje tworzenie treści zorientowanych na sukces. CRA czerpie informacje z opinii klientów, pytań i odpowiedzi, zewnętrznych stron internetowych, innych rynków, sklepów internetowych oraz blogów/vlogów wpływowych ekspertów.

Rakuten Intelligence, eBay Terapeak Research oraz Google Shopping Insights to również świetne narzędzia badawcze do analizy preferencji i zwyczajów zakupowych kupujących.

Wnioski

Kanały internetowe wciąż się rozwijają i różnicują, wprowadzając nowe doświadczenia w handlu detalicznym. Wyzwalają one nowe typy sprzedawców, poszerzają możliwości klientów o bardziej zróżnicowane oferty produktów i stymulują zdrową konkurencję. Wraz z tym szybkim przepływem, optymalizacja treści staje się kluczową częścią strategii marketingowej. Aby stworzyć odpowiednie treści na rynku, musisz skupić się na tytułach odpornych na wyszukiwanie, wysokiej jakości opisach produktów i odpowiednich zdjęciach produktów. Pamiętaj również, że każdy marketplace to dynamiczny system z unikalnymi wzorcami zachowań klientów. Upewnij się, że je znasz.

Udostępnij :