Kategoryzacja produktów. Czym jest i jakie daje korzyści?

Kategoryzacja produktów w taksonomię hierarchiczną stała się powszechną praktyką stosowaną w e-handlu. Jest to jeden z najważniejszych kroków stanowiący jednocześnie wstęp do wielu następujących po nim procesów. Jest to także jedno z największych wyzwań przed jakimi stają gracze z sektora e-commerce. Na niektórych platformach procedura ta jest obowiązkowa (np. eBay lub Spartoo).

Czym jest kategoryzacja produktów? Według najprostszej definicji jest to przypisanie i organizacja produktów według odpowiadających im kategorii. Jest to zadanie klasyfikacyjne na dużą skalę przypisujące ścieżkę kategorii konkretnemu produktowi. Zazwyczaj kategoryzacja produktów przyjmuje strukturę drzewa z co najmniej trzema poziomami głębokości i kilkoma węzłami terminalnymi.   

Strony e-commerce wykorzystują taksonomie hierarchiczne, aby organizować produkty w klasy generyczne lub swoiste, gdzie każdy poziom dostarcza bardziej szczegółowych informacji na temat produktu niż poprzedni. Innymi słowy, najwyższy poziom kategoryzacji jest stosunkowo ogólny i predefiniowany ręcznie. Oparty jest ona typie produktu, nie zaś na szczegółowych pod-podkategoriach, z którymi mamy do czynienia na platformach sprzedażowych.

Kategorie na niższym poziomie są bardziej konkretne i szczegółowe, definiowane za pomocą bardziej opisowych i konkretnych informacji o produkcie. Na przykład „obuwie damskie” to bardziej szczegółowa kategoria niż „obuwie”, co daje bardziej precyzyjne pojęcie o produkcie.

Jakie korzyści wynikają z kategoryzacji produktów?

W przeciwieństwie do tradycyjnych sklepów stacjonarnych, po których można się przejść i poszukać pomocy, sklepy internetowe opierają się na katalogu produktów (kategoryzacji produktów).

Odpowiednio zorganizowana internetowa platforma sprzedażowa pozwala na:

  • Łatwą nawigację na stronie
  • Możliwość lokalizacji poszukiwanego artykułu
  • Sprawdzanie innych artykułów dostępnych w ramach danej kategorii.

Poza tym, poziomy kategoryzacji są niezbędne, aby strona sklepu internetowego mogła działać na poziome sekcji dotyczącej rekomendacji, mającej wpływ na zadowolenie klientów i obroty.

4 kwestie, o który należy pamiętać kategoryzując produkty  

Rozsądna i szczegółowa kategoryzacja produktów zapewnia liczne korzyści zarówno samej platformie sprzedażowej jak i kupującym. Ale stworzenie, utrzymanie czy dostosowanie do obowiązującego standardu kategoryzacji jest niezwykle wymagającym procesem. Prawidłowa ścieżka zależy sposobu w jaki konsumenci szukają produktów, dostępnych sekcji czy ich złożonej organizacji.

Aby zrozumieć niuanse charakterystyczne dla tego konkretnego procesu, spójrzmy na kilka możliwych sytuacji:

  1. Kategoryzacja produktów może wydawać się czymś stosukowo prostym: wystarczy wybrać odpowiednią kategorię dla danego produktu. W praktyce jednak ten proces komplikuje ogrom produktów dostępnych na wielu platformach sprzedażowych. Co więcej, całkiem sporo produktów należy do więcej niż jednej kategorii. Na przykład, „damska koszulka do siatkówki” może pasować do dwóch różnych ścieżek rozpoczynających się od „Odzieży, obuwia i akcesoriów” lub „Artykuły sportowe”.
  2. Czasami, gdy „tłumaczy” się swoje kategorie na kategorie stosowane przez określone platformy, mamy do czynienia z dopasowaniem jeden do jednego. Niestety, częściej zdarza się tak, że poziom szczegółowości się nie zgadza. Generalnie rzecz biorąc, albo dana kategoria jest zbyt szczegółowa w porównaniu do typów stosowanych przez platformę, albo drzewo kategorii wykorzystuje całkowicie inny „język”.
  3. Ze względu na dużą różnorodność produktów sprzedawanych w kanałach e-commerce, nie jest łatwo określić wszystkie atrybuty oferowanych produktów (łącznie z ich unikatowymi cechami).
  4. Katalogi mają dynamiczny charakter – codziennie usuwane są stare podkuty i dodawane nowe artykuły. Z tego względu stale zmienia się także taksonomia hierarchiczna. Niemniej jednak zmiany te mają inne tempo w porównaniu do katalogów produktowych.

Jak należy przeprowadzić kategoryzację produktu?

Każdy kanał e-commerce stosuje konkretną kategoryzację produktów. Jeżeli sprzedający korzysta z wielu kanałów, oznacza to, że musi ją przeprowadzać kilkukrotnie. Automatyzacja tego procesu pozwala na redukcję kosztów i zapewnia lepszą jakość katalogu.

ChannelEngine.com proponuje sprawny i przyjazny dla użytkowników sposób na przygotowanie kategoryzacji i mapowania produktów. A to oznacza, że jesteś zaledwie kilka kroków od bezproblemowego uzyskania zautomatyzowanych wyników. Poniższe zdjęcie przedstawia kategorie sprzedającego z określoną liczbą produktów w każdej z nich (po lewej stronie). Po prawej stronie widzimy puste rubryki. Tutaj należy połączyć swoje kategorie z kategoriami stosowanymi w danym kanale. Można skorzystać z funkcji „Browse/przeglądania”, aby uzyskać ogólny obraz wszystkich kategorii na danej platformie. Można także wybrać opcję „Map automatically/Mapuj automatycznie”, dzięki czemu możesz sprawdzić do jakich kategorii w serwisie zostaną przypisane Twoje produkty na podstawie nazwy.

Czasami może się zdarzyć, że kategoria nie jest wystarczająco swoista, ale i tak trzeba ją podzielić. ChannelEngine umożliwia to dzięki stworzeniu zasady. Można ją stosować na podstawie jednego lub kilku atrybutów, dzięki temu obejmie wszystkie produkty spełniające określone warunki. Np. „torby” można podzielić na „torby na ramię” i „plecaki”.

Wniosek

Kategoryzacja produktów to umieszczanie ich w odpowiadających im kategoriach. Zapewnia ona użytkownikom efektywną nawigację na stronie internetowej, pomaga znaleźć interesujące ich przedmioty i sprawdzać dodatkowe opcje. Ale stworzenie jej, utrzymanie i dostosowanie do obowiązującego modelu kategoryzacyjnego może stanowić nie lada wyzwanie. Automatyzacja tego procesu pozwala na obniżenie kosztów i zwiększa jakość katalogu.

Udostępnij :