Komentarz ekspercki: Amazon kontra Allegro

Polska wersja Amazon wystartowała na początku marca. Branża e-commerce czekała na ten debiut, także w kontekście platformy Allegro. W wielu komentarzach eksperckich możemy przeczytać, że Amazon nie będzie mieć ułatwionej pozycji w podbiciu serc konsumentów, ponieważ lojalność Polaków względem naszej rodzimej platformy jest duża. Natomiast Amazon, ma wiele asów w rękawie, chociażby w kontekście profesjonalnej obsługi. O komentarz poprosiliśmy CEO naszej Grupy Digitree, Rafała Zakrzewskiego.

– Czy wejście Amazon może dokonać poważnych zmian na polskim rynku e-commerce, a jeśli tak to w jaki sposób?

Amazon z pewnością mocno wesprze rozwój polskiego e-commerce. Podniosą się oczekiwania kupujących w zakresie doświadczenia zakupowego oraz sprzedawców w obszarze dostępności danych i głębokości insight-u wspierającego strategię sprzedażową. Z mojej perspektywy szczególnie ten drugi aspekt jest interesujący. Natomiast skala wpływu Amazon będzie pochodną tempa rozwoju platformy na polskim rynku. Wiele wskazuje na to, iż będzie to raczej wzbierająca fala niż błyskawiczne tsunami. Po wczorajszym starcie platformy widzimy jak długa droga przez Amazonem aby doprowadzić jakość oferty do odpowiedniego poziomu. Nie zmienia to jednak faktu, iż pociąg ruszył…i będzie się rozpędzał.

– Czy Amazon może zagrozić pozycji Allegro, jakie korzyści dla użytkowników i sprzedawców może dać polska wersja platformy?

W naszym kraju wciąż synonimem sprzedaży jest Allegro, ale myślę, że 2021 rok może być pod tym względem przełomowy. Przeciwwaga w postaci Amazon spowoduje, iż Allegro ostrożniej będzie układało politykę prowizyjną – wiemy przecież jak reagują, szczególnie mniejsi sprzedawcy, na zmiany w tym zakresie. Amazon wymusi dalsze inwestycje w jakość obsługi klienta, Allegro ma tego świadomość – już od jakiegoś czasu komunikuje sprzedawcom nowe miary i obostrzenia w tym zakresie. W mojej ocenie bitwa będzie zacięta, a ogólny wzrost e-commerce spowoduje, że będą dla siebie zdrową konkurencją. Wielu sprzedawców dzięki Amazon rozwinie skrzydła również za granicą.

– Jaką strategię może obrać Amazon, aby stać się liderem w naszym segmencie e-commerce?

Wiele osób, z którymi rozmawiam, sądzi, że Amazon nie zdominuje naszego rynku w takim stopniu, jak stało się to w Niemczech, Wielkiej Brytanii czy USA. Myślę, że wiele zależy od tego, jak dużo Amazon zainwestuje w nasz rynek od strony marketingowej oraz jak szybko włączy najważniejsze programy skierowane do konsumentów i sprzedawców – na dziś wiele z nich wciąż na Amazon.pl nie jest dostępnych – z perspektywy konsumenta choćby program Prime nie został uruchomiony a sama oferta produktowa jest również bardzo okrojona.

Musimy pamiętać, że Amazon dzięki swojej infrastrukturze jest w stanie zaoferować powtarzalne doskonałe doświadczenie zakupowe. Nie sposób również nie wspomnieć o narzędziach promocyjnych tego giganta. Amazon Search (AMS) jest bardziej efektywny niż Google PLA, a ilość danych jest większa niż w Google Analitycs.

Udostępnij :