Lista Marketplace’ów dostępnych we Francji według sektorów działalności [+240]

Niezwykły rok 2020 przyspieszył rozwój e-commerce i znacząco zmienił nawyki zakupowe wielu konsumentów. Kolejne blokady i zasady dotyczące dystansu społecznego zmusiły sektor małych i średnich przedsiębiorstw do cyfryzacji poprzez stworzenie lub optymalizację własnej strony internetowej, aby sprzedawać online. Szybko jednak zorientowali się, że pozwalało to głównie ich starym klientom na dalsze składanie zamówień, ale nie pozwalało na pozyskanie nowych lub po prostu na marżę.

 

Spis treści:

 

1 Dlaczego dla MŚP tak trudno jest poszerzyć bazę klientów?

2 Model odpowiadający oczekiwaniom konsumentów

3 Rozwój Marketplace’ów

4 Marketplace w kilku statystykach

5 Które platformy handlowe wybrać dla swojego MŚP?

6 Autor gościnny

 

Dlaczego MŚP tak trudno poszerzyć bazę klientów?

Powód jest bardzo prosty: nie mają środków finansowych, aby pojawić się na pierwszej stronie Google przed potęgą wielkich marek, wielkich dystrybutorów i Marketplace’ów.

W przypadku MŚP konieczne jest zatem poszukiwanie najlepszego zwrotu z inwestycji, aby znaleźć nowych klientów. W tym przypadku najbardziej interesujące jest zrozumienie modelu Marketplace’ów. Rzeczywiście, zasada Marketplace polega na zjednoczeniu na jednej stronie internetowej uogólnionej lub dostosowanej do rodzaju Marketplece’u oferty za pośrednictwem sprzedawców zewnętrznych. Marketplace umożliwia nam rozwinięcie oferty skierowanej do konsumenta, ale także na uwspólnienie środków technicznych i finansowych, które mają być widoczne w Internecie.

Jest to szybko rozwijający się model, w którym biznes wzrósł średnio o 44% w ciągu pierwszych trzech miesięcy 2021 roku. Jest to tempo wzrostu, które po raz pierwszy od początku kryzysu przewyższa tempo wzrostu rynku (wg. FEVAD).

Jest to także model, który pozwala MŚP na lepszą widoczność dzięki przewadze marketingowej dużych graczy, takich jak Amazon, Fnac, Cdiscount, Rakuten, ManoMano… lub tych mniej znanych, ale widocznych dzięki wyspecjalizowanym rynkom, takim jak Slowcosmétique , Pour de Bon, Drinks&Co, 1001APTEKI…

Dla MŚP jest to najlepszy sposób, aby przedstawić swoją markę znacznie szerszemu panelowi niż jego strona internetowa, a tym samym pozyskać nowych klientów z dodatnim ROI.

 

Model zgodny z oczekiwaniami konsumentów

Dodatkowo model ten spełnia wymagania konsumenta, czyli dokonywanie zakupów jednym kliknięciem w bezpieczny sposób z wielokrotną, bardzo szeroką (Amazon ma 150 mln referencji) lub bardzo konkretną (uroda, wino i alkohole, sport itp.) ofertą, odpowiadającą na jego tożsamość (krótki obieg, wyprodukowany we Francji, ekologiczny, nadający się do recyklingu itp.).

 

Podsumowując, można wyróżnić dwie główne kategorie Marketplace’ów:

  • Ogólne (Amazon, Cdiscount, Rakuten, Fnac.com, Darty…), które wyróżniają się dużą liczbą kupujących na swoich platformach dzięki bardzo szerokiemu wyborowi produktów.
  • Te specjalistyczne, które skupiają się na bardziej konkretnych i precyzyjnych kategoriach produktów i wokół określonego sektora działalności (1001 pharmacies, BackMarket, ManoMano, Vinted, Vivino, Zalando itp.).

Ogólnie rzecz biorąc, wymienione platformy handlowe nie mają takich samych mocnych stron ani tych samych konsumentów. Nawet w przypadku rynków ogólnych istnieją preferowane sektory: lider Amazon jest przewyższany przez Cdiscount w przypadku niektórych rodzajów produktów, podczas gdy sektor kulturalny jest zdominowany przez Fnac.com, który jest kluczowym graczem w tej dziedzinie.

 

Rozwój Marketplace’ów

Jako firma doradcza zarządzająca w delegacji sprzedażą na Marketplace’ach dla naszych klientów z sektora MŚP na początku 2020 roku wymieniliśmy już ponad 120 Marketplace’ów (bez sprzedaży usług). Z tego powodu chcieliśmy dowiedzieć się, jak wyglądała sytuacja rok później.

Dziś zidentyfikowaliśmy aż ponad 240 marketplace’ów poświęconych wyłącznie sprzedaży wytworzonych produktów (bez sprzedaży usług i rekreacji). Chociaż lista ta nie jest wyczerpująca, pokazuje, że przyspieszenie tego modelu jest imponujące, a liczba rynków podwoiła się w ciągu jednego roku, co potwierdza, że ​​model rzeczywiście spełnia oczekiwania konsumentów.

Najważniejszą kwestią w cyfrowej strategii MŚP jest wybór odpowiednich Marketplace’ów, w które warto inwestować. Aby Ci pomóc, podzieliliśmy te Marketplace’y według sektora działalności i rodzaju sprzedaży (B2B lub B2C), a następnie wskazaliśmy dla każdego z nich ogólne informacje takie jak data utworzenia i członkostwo w grupie. Ponadto, aby pomóc Ci lepiej zrozumieć potencjalne zalety i ograniczenia przy dokonywaniu wyboru, sklasyfikowaliśmy Marketplaces zgodnie ze środkami dostępu jako sprzedawca (otwarty lub selektywny), czy mają tożsamość regionalną, czy możliwa jest sprzedaż międzynarodowa oraz czy Marketplace jest modelem mieszanym, czy czystym (model mieszany to Marketplace, który ma własną markę lub który kupuje/sprzedaje, a także obsługuje sprzedawców zewnętrznych).

Oczywiście ta lista nie jest wyczerpująca, ale daje przegląd kanałów, które mogą pomóc w osiągnięciu celów sprzedażowych.

Zauważysz, że ta nowa klasyfikacja przedstawia około dwukrotnie większą liczbę Marketplece’ów w porównaniu z poprzednim rokiem!

 

Marketplace w kilku statystykach

Nawet jeśli nasz raport nie ma rzeczywistej wartości statystycznej, daje szereg przydatnych trendów dotyczących tego modelu i jego zainteresowań.

Na początek przywołajmy kluczowe dane liczbowe dotyczące rynków we Francji w 2021 r. (dane FEVAD):

  • Szybki dostęp do ponad 40 milionów kupujących we Francji.
  • 15% wzrost sprzedaży internetowej.
  • Wzrost sprzedaży produktów w Internecie szacowany jest na +30%.
  • Obroty każdego sprzedawcy wzrosły średnio o 24% w I kwartale 2021 r. w porównaniu z 2020 r.
  • W Internecie zrealizowano 499 mln transakcji (+17,8%).
  • +44% sprzedaży na platformach handlowych w I kwartale 2021 r. w porównaniu z 2020 r.

Ponadto, oto niektóre z trendów, które nasze badania pokazują na tym rynku:

 

Z 241 zidentyfikowanych platform handlowych około dwie trzecie to B2C. Nasze badanie pokazuje również, że 70,46% Marketplace’ów przyjęło czysty model, podczas gdy mniej niż 30% zastosowało model mieszany.

 

Wreszcie, z 241 wymienionych platform handlowych, 71,37% wspiera sprzedaż międzynarodową.

 

 

Można zauważyć, że ogólnie wszystkie sektory działalności są objęte przez Marketplace’y we Francji. Logicznie rzecz biorąc, ogólne rynki dominują w dystrybucji z 19%, za nimi plasują się giełdy specjalizujące się w modzie (9%), żywności (9%), projektantach i rękodziełach (9%), mieszkaniach i dekoracjach (8%), zdrowiu i farmaceutykach (7%) oraz Moda i Uroda (6%).

 

 

Rozkład typów Marketplace’ów pokazuje, że model B2C dominuje w prawie wszystkich sektorach działalności (150 Marketplace’ów), a następnie model B2B (91 Marketplace’ów).

 

Jedynym wyjątkiem jest sektor budowlany, w którym istnieje tylko jeden rynek B2C dla 13 rynków B2B. To jednak powinno być zniuansowane, ponieważ rynek B2C jest w rzeczywistości zajmowany przez rynek ogólny z sektora rękodzieła, takich jak Leroy Merlin czy Castorama.

 

Ponadto B2B jest preferowany w niektórych sektorach działalności, takich jak rolnictwo lub przemysł samochodowy.

Ta lista ponad 240 rynków pozwoli Ci lepiej zwizualizować krajobraz, który rozwija się za pośrednictwem tych kanałów i obecnych trendów. Aby jednak znaleźć najlepsze wektory sprzedaży z tak szerokiego wyboru, wiedza o tym, które Marketplace’y wybrać zgodnie z sektorem działalności i modelem biznesowym, wymaga wcześniejszego odpowiedniego zdefiniowania strategii cyfrowej.

 

Jakie platformy handlowe wybrać dla Twojego MŚP?

Wśród pytań zadawanych przez naszych potencjalnych klientów podczas wspólnego określania strategii, którą należy wdrożyć, aby zwiększyć ich obroty, pierwsze z nich często dotyczy optymalnego doboru Marketplace’u.

Nie mamy gotowej odpowiedzi!

 

Decydują o tym produkty, sektor działalności, a przede wszystkim zastosowana strategia sprzedaży i marketingu, w szczególności alokowane budżety. W zależności od Twoich celów, te kilka zasad, którye należy przestrzegać, może pomóc Ci uniknąć zgubienia się w tej wirtualnej dżungli Marketplace’ów:

 

  • Dostanie się do top 5 Marketplace’ów wymaga znacznego budżetu (między 5% a 15% obrotu), aby Twoje produkty były widoczne w obliczu dużej liczby konkurentów.
  • Gracz specjalizujący się w Twojej dziedzinie działalności pozwoli na niższe inwestycje i dostęp do bardziej uważnego celu dla Twoich rodzajów produktów.
  • Im więcej rynków otworzysz, tym bardziej jesteś widoczny, ale uważaj na ogólne koszty, szczególnie w zakresie wewnętrznych zasobów ludzkich i technologicznych do obsługi wszystkich zadań specyficznych dla każdej platformy.
  • Z prawie 250 aktywnymi Marketplace’ami we Francji wybór jest szeroki, ale zwróć szczególną uwagę na trwałość swoich wyborów. Niektóre marketplace’y zamykają się tak szybko, jak zostały stworzone, a stanie się to bardziej widoczne, ponieważ nie wszystkie nowe znajdą swoich klientów po kryzysie zdrowotnym.
  • Publikowanie całego katalogu na wszystkich rynkach, na których sprzedajesz, niekoniecznie leży w Twoim interesie. Opcją do rozważenia może być promocja „asynchroniczna”.
  • Oprócz obrotów należy zoptymalizować rentowność każdego kanału sprzedaży. Spersonalizowane opcje logistyczne, które łączą wysyłkę od logistyka i wysyłkę z rynku (realizacja), często okazują się opcjami, które wygrywają.

 

Podsumowując, musisz zbudować swój własny Marketplace Mix, dostosowany do Twoich produktów, sektora, celów, komunikacji i strategii logistycznej…

Mamy nadzieję, że ta lista pomoże Ci w dokonaniu wyboru, jeśli nie, zawsze możesz skorzystać z naszej wiedzy fachowej, aby zbudować lub zoptymalizować swoją strategię Marketplace.

 

Aby pobrać pełną listę, kliknij poniższy link: https://www.tradebooster.eu/listing-of-marketplaces-available-in-france-by-activity-sectors/

 

Dzięki naszemu doświadczeniu we wspieraniu MŚP rozumiemy, że każdy przypadek jest wyjątkowy i nie ma gotowej recepty na stworzenie strategii Marketplace.

 

Korzystanie z naszych usług to oszczędność czasu, możliwość wykorzystania najlepszych praktyk na rynku, unikanie błędów, dostęp do naszej wiedzy (SEO i SEA) na temat funkcjonowania algorytmów i back-office specyficznego dla każdej platformy, bez względu na sektor działalności.

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, kliknij tutaj, aby poznać nas, mieć spersonalizowane podejście i skorzystać z okazji, aby zwiększyć sprzedaż.

Ale po co eksperymentować? Chętnie Ci pomożemy! Skontaktuj się z nami: krzysiek@marketplaceme.com, +48 507049 987

Udostępnij :