Refurbished. Czym jest i jaki potencjał kryje się pod ich sprzedażą?

Sprzedaż produktów odnowionych na platformach internetowych rośnie w bardzo szybkim tempie. Rynek odnowionych urządzeń elektronicznych jest o wiele większy niż mogłoby się wydawać. Jego obecna wartość szacowana jest na 10 miliardów dolarów — a będzie ona wyłącznie rosła, gdyż konsumenci zaczynają zdawać sobie sprawę, że odnowione telefony komórkowe, laptopy i telewizory mogą zapewnić wysoką jakość przy niższych cenach. Zastanawiasz się czy nie wejść na rosnący rynek odnowionej elektroniki? W tym artykule wyjaśniamy czym są produkty odnowione, jakie istnieją kanały ich sprzedaży i jak należy skutecznie z nich korzystać.

Czym są produkty odnowione?

Urządzenia odnowione (refurbished), to produkty, które zostały zwrócone do sklepu w stanie, który pozwala na ich ponowną sprzedaż. Jako że preferencje konsumentów na rynku elektroniki nieustannie się zmieniają, zdarza się, że jakieś urządzenie jest zwracane lub wymieniane na inne. Ta tendencja sprawia, że firmy mają do swojej dyspozycji różne modele elektroniki użytkowej w różnym stanie.

Konsumenci obecnie kupują i zamierzają nadal nabywać używane sprzęty i z łatwością akceptując taką opcję w przypadku elektroniki. Pomimo pewnego tradycyjnego odium, produkty odnowione stają się opłacalną opcją dla dzisiejszych konsumentów, którzy starają się oszczędzać na sprzęcie, poszukując alternatyw dla zakupu nowego urządzenia.

Produkty odnowione i sama idea odnawiania mają wiele zalet. Główną z nich jest prawdopodobnie „zrównoważony rozwój”, gdyż pozwala to na istotne ograniczenie odpadów elektronicznych powodowane niszczeniem używanych sprzętów, a także surowców niezbędnych do wytworzenia nowych.

Z jednej strony klienci są wrażliwi cenowo, z drugiej jednak w oczywisty sposób przejmują się tym jak ich zwyczaje zakupowe wpływają na planetę. Co więcej, wielu z nich widzi związek pomiędzy nabywaniem produktów odnowionych a byciem „eko”. Firmy, które rozumieją, że konsumenci są zmotywowani do dbania o planetę, podkreślają ten aspekt odnowionych towarów w uczciwy i transparentny sposób.

Platformy oferujące odnowioną elektronikę

Platformy sprzedażowe wychodzą naprzeciw rosnącemu popytowi na produkty odnawiane na całym świecie. Otwiera to wiele różnych możliwości dla sprzedawców. Generyczne platformy skupiają się na segmencie odnowionej elektroniki, niektóre z nich donoszą, że ponad 30% sprzedaży elektroniki przypada na produkty odnawiane. Idealny przykład stanowią tu startowe strony dedykowane produktom odnowionym. Amazon ma taką odrębną sekcję, podobnie jak eBay czy Fnac.

Nowe platformy, takie jak BackMarket i Refurbed skupiają się całkowicie na dawaniu produktom „drugiego życia” i w ostatnim czasie przeżywają prawdziwy rozkwit. Refurbed ostatnio zebrało fundusze wysokości 17 milionów, BackMarket wyasygnowało 48 milionów na globalną ekspansję.

Jak skutecznie prowadzić sprzedaż na tych platformach

Aby moc sprzedawać odnowione produkty należy zmierzyć się z pewnymi wyzwaniami charakterystycznymi dla tego typu działalności, z którymi można sobie poradzić korzystając z platformy integracyjnej.

Oto lista wyzwań z jakimi należy się liczyć sprzedając produkty odnawiane:

  • Konkretne produkty należą do konkretnych grup określających ich stan, o czym należy informować, aby spełnić wymogi danej platformy.
  • Ograniczona liczba sztuk w ramach danej oferty. Sprzedaż produktów przy ograniczonych stanach magazynowych na wielu różnych platformach wymaga zaawansowanej automatyzacji, aby wprowadzić zamówienia do systemu i zsynchronizować stany magazynowe na każdej z nich. Oznacza to, że muszą one zostać zaktualizowane, gdy tyko jedna sztuka sprzeda się w jednym z serwisów sprzedażowych, co pozwoli na uniknięcie podwójnej sprzedaży i niepotrzebnego anulowania zamówień.
  • Zarządzanie marżą na różnych platformach zależnie od ceny sprzedaży i stanów magazynowych.

Wymogi, stan i content

Aby sprzedawać produkty odnowione na platformach trzeba spełniać ścisłe wymogi. W poniższym linku znajdują się informacje dotyczące tego jakie warunki należy spełnić, aby móc sprzedawać na Amazon Renewed. Także Back Market i eBay określają kryteria pozwalające na taką działalność.

Krótko mówiąc, te platformy (jak również Fnac i Cdiscount) wymagają profesjonalnego sprawdzenia stanu produktów i gwarancji na oferowane towary. Z jednej strony trzeba zwracać uwagę na umowy z Amazon i Apple. Aby móc sprzedawać produkty Apple na Amazon Renewed trzeba zdobyć certyfikat autoryzowanego sprzedawcy tej marki (Apple Authorized Service Provider), a znajdujący się w środku urządzenia chip T2 zablokuje urządzenie, jeżeli zostanie naprawione przez osobę trzecią. Osoby zaineresowane zdobyciem takiego certyfikat, powinny odwiedzić tę stronę.

Produkty odnowione dostępne są w różnych klasach określających ich stan, a dzięki szczegółowym jego opisom i przypisaniu ich do odpowiednich grup na platformie można zwiększyć poziom zadowolenia klientów. Istotnym czynnikiem jest także zaufanie do kupowanego sprzętu. W jednym z niedawnych sondaży 68% respondentów stwierdziło, że istotne są dla nich informacje dotyczące gwarancji, gdyż potwierdza to, że sprzedający jest gotowy brać odpowiedzialność za jakość odnowionych produktów przez określony czas. W oczach konsumentów, tego typu deklaracje często pozwalają na odróżnienie produktów odnowionych od towarów niskiej jakości.

Automatyzacja

Aby skutecznie korzystać z różnych serwisów sprzedażowych można połączyć swoje systemy za pomocą integracyjnej i zarządzającej platformy oferującej narzędzia, mapowanie contentu, synchronizację magazynową i zarządzenie cenami na szeroką skalę.

Platformy oferujące odnowiony sprzęt na ChannelEngine to: Amazon, BackMarket, Bol.com, Ebay, Fnac, Newegg, Refurbed, Wish, Cdiscount, Refurbished.nl.

Zainteresowany? Skontaktuj się z nami: czarek@marketplaceme.com

Udostępnij :