Sprzedaż globalna, Amazon i nie tylko

Internet przekształcił świat w globalną gospodarkę. Posiadanie towarów z całego świata jest teraz tak proste, jak kliknięcie jednego przycisku. Światowa gospodarka została zmieniona przez międzynarodową ekspansję, która zacieśniła globalne relacje, tworząc sieć, dzięki której towary i kapitał swobodnie przepływają przez granice. Każdego roku sektor rozwija się skokowo, stając się znaczącym wkładem do światowej gospodarki.

 

Rozszerzenie działalności online na nowe rynki oznacza większą sprzedaż i możliwość stworzenia prawdziwie globalnej marki. Według statystyk światowy rynek e-commerce był wart 3,53 bln USD w 2019 r. Do 2023 r. kwota ta ma sięgnąć 6,54 bln USD. Ten szacowany wzrost wartości globalnego e-commerce świadczy o tym, że branża jest tu już na dobre.

 

Załóżmy teraz, że zacząłeś już działać na rynku takim jak Amazon – co musisz zrobić, aby rozwinąć swój biznes na całym świecie? Na który kolejny rynek powinni wejść sprzedawcy? Jakie strategie rynkowe powinieneś przyjąć? Wszystko po to, aby w ostatecznym rozrachunku mieć jak najlepszy sposób generowania przychodów.

 

W tym poście przyjrzymy się kluczowym zaletom sprzedaży transgranicznej na różnych platformach e-commerce. Ponadto przyglądniemy się perspektywom dla sprzedawców Amazon w Azji Południowo-Wschodniej korzystających z rynków takich jak Lazada. Dodatkowo sprawdzimy jak odpowiedni dla wieloplatformowych sprzedawców e-commerce jest rynek Amazon.

 

Rozwijaj się globalnie i lokalnie, czyli dlaczego sprzedawcy internetowi powinni rozwijać się na arenie międzynarodowej

 

W dzisiejszych czasach globalna ekspansja wielokanałowa nie jest już na zasadzie „miło byłby mieć”. Dla gospodarek i rynków światowych ważne jest utrzymanie się na powierzchni. Forrester szacuje, że zakupy transgraniczne będą stanowić 20% handlu elektronicznego w 2022 roku, przy sprzedaży na poziomie 627 miliardów dolarów.

 

Dlaczego taki wzrost? Konsumenci nadal robią zakupy za granicą, aby znaleźć tańsze towary i kupić produkty, które nie są dostępne na ich lokalnym rynku. W rezultacie detalista musi eksportować towary i usługi do klientów z innych krajów. Umożliwia to sprzedawcom rozwój ich działalności na arenie międzynarodowej.

 

Jakie są fakty i liczby dotyczące handlu transgranicznego?

 

 • 54 ze 100 największych światowych rynków nie istniało 10 lat temu.
 • Aż 70% konsumentów dokonuje co najmniej jednego zagranicznego zakupu rocznie.
 • Transakcje transgraniczne są napędzane przez rynki.
 • Transgraniczna sprzedaż handlowa została określona na 300 miliardów USD w 2012 roku.
 • Chiny przekształcają transgraniczny handel elektroniczny w Ameryce Północnej i Europie.
 • W wyniku zwiększonej sprzedaży transgranicznej powstaje więcej takich usług.

 

Źródło: Statista

 

Z tego, co widzimy na statystykach transgranicznych można zobaczyć wzrost liczby międzynarodowych sprzedawców, a liczba ta wciąż rośnie w różnych krajach.

 

Działalność transgraniczna – gdzie faktycznie mają siedzibę sprzedawcy Amazon?

 

Handel transgraniczny pozostaje silny, jeśli chodzi o Amazon. Eric Broussard, wiceprezes Amazon ds. rynków międzynarodowych i handlu detalicznego, wspomniał, że ponad jedna czwarta globalnych przychodów generowanych przez sprzedawców na Amazonie w 2017 r. pochodziła ze sprzedaży transgranicznej. Chociaż Amazon nie podaje ogólnych przychodów brutto z towarów, analitycy szacują, że sprzedaż transgraniczna mieści się w przedziale od 50 do 75 miliardów dolarów.

 

Zdecydowana większość przychodów Amazona pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, gdzie firma bardzo się przyjęła i ma swoją siedzibę. Jednak w miarę nasycania się amerykańskiego rynku dla członków Prime i zwiększania się wielkości innych rynków, firma zwróciła się w kierunku rozwoju na rynkach międzynarodowych, a sprzedaż transgraniczna na pewno w tym pomoże.

 

Nie tak dawno Amazon ogłosił wreszcie, że udostępni publicznie nazwy firm i adresy sprzedawców Amazon. Możemy teraz zobaczyć GDZIE DOKŁADNIE znajdują się sprzedawcy, dzięki aktualizacji zasad Amazon.

 

I zgadnijcie co?

 

Liczba sprzedawców spoza Stanów Zjednoczonych jest na pewno wyższa niż zgłoszono, ponieważ wiele firm zarejestrowało spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością w Stanach Zjednoczonych, chociaż ich działalność odbywa się głównie poza Ameryką.

 

 

Źródło: Marketplace Pulse

 

Źródło: SimilarWeb

 

 

Jak to się stało?

 

Istnienie FBA, czyli realizacji przez Amazon pozwoliło chińskim sprzedawcom na szybszy wzrost, ponieważ wyrównuje to szanse w konkurowaniu ze sprzedawcami lokalnymi na rynku krajowym. Dzięki temu mogą oni oferować tę samą dwudniową dostawę Prime, co sprzedawcy krajowi. Sprzedawcy chińscy są zatem bardziej skłonni do korzystania z FBA niż sprzedawcy z USA. Tylko 75% czołowych sprzedawców z USA korzysta z FBA, w porównaniu do prawie wszystkich najlepszych sprzedawców z Chin. W rezultacie większość klientów Amazona nie zna lokalizacji biznesowej sprzedawcy.

 

Bez względu na to, gdzie znajdują się sprzedawcy, po zarejestrowaniu się w Amazon FBA, Amazon może obsłużyć całą wysyłkę (w tym zwroty i zwroty pieniędzy), a także magazynowanie produktów w magazynach Amazon, kompletację i pakowanie oraz inne usługi.

 

Dzięki FBA sprzedawcy mogą przechowywać swoje zapasy w dowolnym lub we wszystkich centrach realizacji Amazon na całym świecie, bez minimalnej ilości. Kiedy klient złoży zamówienie, towar zostanie dostarczony z najbliższego centrum dystrybucyjnego, zapewniając szybką dostawę.

 

Gdzie jeszcze sprzedają handlowcy Amazon?

 

Jeśli chodzi o sprzedawców Amazon, rynek ekspansji nie zawsze jest krajowy i co ciekawe, sprzedawcy nie zawsze wybierają rynki w swoim kraju. Ten model biznesowy nazywamy wielokanałowym rynkiem sprzedaży, w którym handlowiec sprzedaje swoje produkty za pośrednictwem kilku różnych kanałów.

 

Żródło: SimilarWeb

 

 

 

Źródło: SimilarWeb

 

Co sprawia, że ​​dystrybucja transgraniczna/wielokanałowa jest możliwa?

 

Patrząc na powyższą grafikę, przekraczanie granic geograficznych przez Amazon i inne rynki znacznie się rozwija. Handel elektroniczny na całym świecie przekształca się w połączony w jednolitą całość rynek. Platformy rynkowe, takie jak Amazon, eBay czy Walmart, pozwalają sprzedawcom testować określone rynki, sprawdzać co działa, a co nie oraz wprowadzać niezbędne korekty bez ryzyka zainwestowania znacznej ilości czasu i pieniędzy w wyeksportowanie całej witryny e-commerce.

 

Klienci również stają się wyrafinowaną grupą. Teraz raczej kupują dla etykiety, a nie konkretnego kanału, a to, co kiedyś było showroomem, to teraz web room. Dla nich rozróżnienie między online i offline staje się coraz bardziej zamazane, podobnie jak rozróżnienie między regionami geograficznymi. W rezultacie strategie dystrybucji wielokanałowej pomogą sprzedawcom w poszerzeniu ich międzynarodowego zasięgu i szybszym zdobywaniu sprzedaży na nowych rynkach. Obecność w większej liczbie kanałów dystrybucji będzie korzystna dla detalistów rozpoczynających swoją transgraniczną podróż.

 

To wszystko prowadzi do listy czynników, które pozwolą Ci zaostrzyć swoje przemyślenia na temat sprzedaży transgranicznej/platformowej:

 

 • To kolejny sposób na uzyskanie większych przychodów
 • FBA ułatwia dostęp do zagranicznych rynków Amazon
 • Wiele rynków działa w języku angielskim
 • Możliwość ponownego wykorzystania treści, niektóre rynki mają w stosunku do nich prostsze wymagania
 • Osiągnięcie większego zwrot z inwestycji na staraniach o pozyskiwanie produktów

 

Jeśli rozpocząłeś działalność na Amazonie lub własnej stronie internetowej, zainwestowałeś pieniądze w zapasy, dystrybucję i operacje. Ustaliłeś już ceny, zrobiłeś zdjęcia produktów i ustaliłeś szczegóły swojej oferty. Teraz, gdy transgraniczny handel elektroniczny okazał się sukcesem, nadszedł czas, aby podkręcić atmosferę.

 

Na którym rynku sprzedawcy powinni się rozwijać?

 

Aby osiągać jak największe zyski ze sprzedaży na rynkach transgranicznych, najpierw musisz zidentyfikować najlepsze sklepy internetowe dla swojej marki.

 

Każdy internetowy rynek ma swój własny zestaw specyfikacji, rynków docelowych, kategorii produktów i opłat za wystawianie. Z tego powodu, jeśli chcesz mieć pewność, że podejmujesz najlepszą możliwą decyzję, musisz przeprowadzić wstępne testy. Będziesz chciał zrozumieć różne wielokanałowe strategie sprzedaży na platformach handlowych, ustalić które z nich są najbardziej obiecujące dla Twoich produktów i co musisz zrobić, aby zapewnić płynny start.

 

Najłatwiejszym sposobem dla obecnych sprzedawców Amazon na rozpoczęcie sprzedaży na innych platformach jest zbadanie, czy te platformy mają podobną demografię, zachowania kupujących, a nawet podobne centrum realizacji – tak jak własne FBA Amazona.

 

Podsumowanie

 

Rentowna firma e-commerce nie musi być poświęcona jednej platformie. Jeśli chcesz stworzyć odnoszącą sukcesy firmę, dystrybucja wielokanałowa jest koniecznością. Jest to ważne dla dywersyfikacji przychodów i dotarcia do nowych klientów. Co najważniejsze, zapewnia przyzwoity zwrot z inwestycji.

 

Wyposażony w odpowiednią wiedzę i narzędzie, możesz bez obaw rozpocząć swoją przygodę jako wielokanałowy sprzedawca e-commerce. Marketplaceme może być Twoim zaufanym narzędziem, które pomoże Ci rozwijać się na całym świecie. Marketplaceme pomaga sprzedawcom internetowym i sprzedawcom przekształcić rynki e-commerce, takie jak Amazon, eBay, Walmart, Lazada, Zalora, Newegg, TheMarket, Google Shopping i inne w tej kategorii, w opłacalne kanały sprzedaży. Marketplaceme upraszcza proces śledzenia wydajności Twojego sklepu za pomocą jednego prostego i łatwego w użyciu pulpitu nawigacyjnego.

Ale po co eksperymentować? Chętnie Ci pomożemy! Skontaktuj się z nami: krzysiek@marketplaceme.com, +48 507049 987

Udostępnij :